מה העונש על קבלת שוחד?

קבלת שוחד

עבירת השוחד היא עבירה פלילית כמו עבירת מעשה מגונה בפומבי, עבירה חמורה המוגדרת גם במעשה שחיתות. בשנים האחרונות אנו רואים יותר ויותר אנשי ציבור הכוללים גם חברי כנס החשודים במעשי שוחד ושחיתות בגופים עליהם הם אחראים. מעשה שוחד יכול לקרות בכל חברה ציבורית, ממשלתית ואף פרטית.

חוק העונשין קובע כי חמש יסודות שונים המגדירים את עבירת השוחד, כאשר מספיק ששלושה יתקיימו כדי שהמעשה יוגדר כעבירת שוחד:

  1. עובד ציבור – כל עובד בכיר או זוטר, שעובד בחברה או תאגיד שמספק שירות לציבור. לצורך הדוגמה, גם אם מדובר בעובד מכירות זוטר בחברה לציוד אלקטרוני שקיבל מאחד מהקונים סכום כסף מסוים לכיסו האישי כדי שיעשה עבורו הנחה במחשב החברה, הוא נחשב כעובד ציבור שלקח שוחד.
  2. לוקח שוחד – ההטבה שאותה עובד הציבור מקבל בתמורה להונאה שהוא עושה. לכן נקרא גם תמורה שהיא טובת הנאה. התמורה יכולה להיות כספית, שווה כסף או גם דבר שלא ניתן להמיר לכסף אך נחשב להטבה.
  3. בעד פעולה – חייב שיהיה קשר בין הפעולה שהעובד מבצע לצורך טובת ההנאה לבין התפקיד שהוא נמצא בו. בהמשך לדוגמה שצוינה, כאשר מי שביצע את ההנחה עבור הלקוח ששילם כסף לקבלה הינו עובד בחברה שתפקידו מכירות ולא אדם אקראי שלא עובד באותה חברה. טובת ההנאה צריכה להיות מושפעת או מונעת כתוצאה מהתפקיד של העובד.
  4. הקשורה בתפקידו – כל פעולה של טובת הנאה שקשורה לתפקיד של העובד, כל עוד הוא עובד בתפקיד המיועד לו בחברה.
  5. בכוונה להשיג תוצאה – פעולת הטבה שנעשית במודע על ידי העובד, ובכוונתו להשיג תוצאה לטובת השוחד שהוא קיבל.

העונש על קבלת שוחד

כיום העונש הקבוע בחוק על עבירת קבלת שוחד עומד על כעשר שנות מאסר, קראו באתר https://bayerlaw.co.il. לעומת זאת, האדם שנותן את השוחד צפוי לעונש של 5 שנים "בלבד" מכיוון שרמת החומרה של מעשה קבלת השוחד של עובד ציבור שניצל את מעמדו ותפקידו היא גבוהה יותר.

ניתן לומר כי העונש על קבלת שוחד משתנה ואינו קבוע, זה תלוי בעיקר בהיקף של השוחד, התמורה שהתקבלה כתוצאה ממנו, מעמדו של עובד הציבור ועוד.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

אם הגעת עד לפה, אולי תמצא עוד מאמר מעניין...