מה עושה מתכנת QA?

מתכנת QA

אם יצא לכם להסתובב בלוחות הדרושים ובאתרי האינטרנט והרשתות החברתיות השונות המפרסמות משרות מסוגים שונים, ודאי נתקלתם בצירוף המילים "מתכנת QA". זה אולי נשמע כמו משהו מסובך מאד, אבל האמת היא שמדובר באחד התפקידים הכי ותיקים ונפוצים בעולם ההייטק. הדבר הטוב ביותר בתפקיד של מתכנת QA, הוא שכל אחד כמעט יכול לעשות את זה ולא צריך לימודים ארוכים או ידע טכני מוקדם. בואו ננסה להבין בדיוק מה עושה מתכנת QA.

כל תוכנה צריכה בדיקה

על רגל אחת, תחום ה-QA הוא למעשה בדיקה של תוכנות לפני השקתן ויציאתן לשוק הרחב. מפני שיש כל כך תוכנות וכל כך הרבה חברות הייטק, משרות דרושים QA הן דבר שלעולם לא נגמר באמת. תפקיד מתכנת ה-QA הוא לעבור על כל תוכנה, בין אם מדובר בתוכנת אונליין ברשת או בתוכנה על מחשב פנימי לפי צ'ק ליסט מסוים ולבחון שהיא פועלת קשורה. הבדיקה חייבת להיות מקיפה ולכלול את התפקודים והשימושים השונים של התוכנה, פרצות אבטחה פוטנציאליות ובאגים חבויים.

איך מתבצעת בדיקת תוכנה?

ישנן שתי דרכים עיקריות לבדיקת תוכנה המתבצעת על ידי מתכנת QA. השיטה הראשונה היא הבדיקה הידנית, בה הבודק מתנהג כביכול כמשתמש הממוצע ומזין נתונים שונים על פי תסריט כתוב מראש לתוכנה ומציג את התוצאות של כל הנתונים שהוזנו. מדובר בדרך פשוטה שכל אחד יכול ללמוד בקלות ולא מצריכה יותר מדי ידע טכני או יכולות תכנות מוקדמות. השיטה השנייה היא דרך בדיקות אוטומטיות, המצריכות בעצם תכנות של "תוכנת בדיקה" שבודקת באופן אוטומטי את השימושים של כל תוכנה. כאן יש צורך במעט יותר ידע תכנותי וכדי להפיק בדיקות איכותיות כאלו  יש צורך במעט יותר ידע שניתן לרכוש דרך קורסים מקצועיים בתחום.

למי זה מתאים?

מי שמחפש השתלבות מהירה בתפקיד חשובים ונדרשים ביותר בתעשיית ההייטק, בהחלט יוכל לשקול השתלבות בתור מתכנת QA. בניגוד לתפקידים אחרים, מדובר בכזה שלא מסובך יותר מדי ללמוד ושלא מצריך כישרון רב מדי בתכנות. לצד זאת מדובר במקצוע עם דרישה הולכת וגוברת.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

אם הגעת עד לפה, אולי תמצא עוד מאמר מעניין...