ירושת פנסיה איך זה עובד

ירושת פנסיה

בישראל, רוב האזרחים חוסכים לפנסיה לאורך חייהם ולאחר מותם לא ברור האם, למי וכיצד כספי הפנסיה עוברים. על פי חוק, כספי הירושה אינם חלק מהעיזבון אלא אם כן הוגדר באופן ספציפי שהינם חלק מהעיזבון (בדקו זאת מול מנהל העיזבון). כמו כן קרני הפנסיה כוללות גם ביטוח חיים כך שלאחר המוות יכולים הילדים שלו ליהנות מקצבה מסוימת עד לגיל 21 ואשתו למשך כל החיים גם אם התחתנו בשלב מאוחר.

מי זכאי לרשת את כספי הפנסיה?

ישנם כמה קבוצות של זכאים לקבלת כספי הפנסיה של אדם שנפטר. כספי הפנסיה יופנו לרוב אל השאירים של האדם וזאת גם אם ציווה אחרת בצוואה שלו. במידה ואין שאירים עוברים כספי הפנסיה אל המוטבים אותם הגדיר האדם. לרוב, בעת כניסתו של אדם לקרן פנסיה, קובע האדם מיהם המוטבים לקבלת כספי הפנסיה שלו לאחר מותו. יש לציין שזכותו של האדם לשנות את המוטבים בכל עת וזהו גם לא הליך מסובך כלל. כמו כן, ניתן להורות להוריש את כספי הפנסיה ליורשים על פי צוואה של המוריש.

קבלת כספי הפנסיה לילדים מתחת לגיל 21

כאמור, הילדים יקבלו קצבה מסוימת מכספי הפנסיה של האדם עד לגיל 21. כמו כן גם אשתו של האדם שנפטר תהנה מקצבה וזאת לכל אורך חייה. במידה ובת זוגו של האדם שנפטר איננה בחיים, יקבלו הילדים מאה אחוזים מכספי הפנסיה.

יש לציין שבמידה ואדם מעוניין להוריש את כספי הפנסיה שלו לאדם מסוים שאיננו בין המוטבים שלו, חשוב שיציין זאת בצורה מדויקת בצוואה שלו ומומלץ להתייעץ מבעוד מועד עם עורך דין לענייני ירושה. כאשר אדם עורך צוואה שבה הוא מצהיר שהוא מוריש את כל רכושו לאדם מסוים או מחלק את רכושו באחוזים, במידה ולא יתייחס באופן ספציפי לקרנות, יחולקו הקרנות על פי חוק וללא התייחסות לנחתם בצוואה.

יש לציין שאמנם על פי חוק אסור לאדם הנהנה מהירושה לעזור בעריכת הצוואה או אפילו להיות עד לעריכתה אך אין ציון כלפי נושא זה בחוק כלפי הפנסיות. על כן נושא ירושת הפנסיות הינו תחום פרוץ אשר יכול להוביל לסכסוכים.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

אם הגעת עד לפה, אולי תמצא עוד מאמר מעניין...