מקווה: מה זה ואיך ניתן לטבול?

מקווה

אחד המקומות החשובים ביותר עבור יהודים, הוא המקווה. המקום בו טובלים גברים ונשים (בהפרדה כמובן), בין אם זה לפני אירועים מיוחדים ובין אם זה ביום ליום, על פי רצונם.

מה זה מקווה ואיך אפשר למצוא אותו?

לפני שנסביר מה זה ומה בדיוק עושים בו, חשוב להבהיר, ישנם מקוואות רבים בישראל, למעשה, כמעט בכל ישוב יהודי אנחנו נמצא לפחות מקווה אחד אם לא יותר. בשביל לדעת איפה הם ממוקמים, אפשר לברר בבתי הכנסת בשכונה ואפשר גם לבדוק דרך אתרים עירוניים או אתרים שעוסקות במוסדות דתיים כאלה ואחרים.

המקווה, הוא למעשה מאגר של מים אשר מיועד לטבלי על פי כללי ההלכה. הוא נועד לשורה ארוכה של פעולות אשר יש לבצע על פי ההלכה במצבים שונים, כשהמטרה הראשית היא להיטהר ממצבי טומאה שונים, כפי שמגדירה אותם ההלכה היהודית.

השימוש הידוע והנפוץ ביותר במקווה, נעשה לפני החתונה אז האישה ניגשת למקווה בשביל להיטהר, על פי הנחיות הבלנית שעובדת במקום. חשוב להדגיש, כל מי שרוצה להתחתן דרך הרבנות, חייבת לקבל אישור שהיא עברה טבילה במקווה, ולכן עליה לעשות את התהליך כפי שהוא.

מעבר לכך, הרי נהוג  לעבור טבילה במקווה במצבים נוספים, למשל, גברים חרדים נוהגים לעבור טבילה על מנת להיטהר זאת למרות שאין חובה הלכתית לעשות זאת. מדובר במנהג שהיה מקובל בימי בית המקדש וכן מקובל היום בקרב קהילות דתיות שונות וכן לשם עלייה להר הבית.

כמו כן, נהוג לבצע טבילה במקווה, במקרים בהם רוכשים כלים או דברים אחרים מגויים. אז בשביל לטהר אותם, על מנת שיהודים יוכלו להשתמש בהם באופן כשר, אז הם עוברים טבילה. מדובר על מקוואות שונים, מיוחדים, אשר מתאימים ספציפית עבור כלים.

על מבנה המקווה

כפי שיש כללים הלכתיים ברורים, כיצד להיטבל במקווה עבור נשים, גברים או כלים, כך יש כללים ברורים איך בדיוק המקווה אמור להיראות, איך הוא אמור להיות מתוכנן. אלה דברים שמשקיעים בהם לא מעט זמן, כסף וחשיבה, על מנת לבנות מקום על פי ההלכה.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
לירז רוזן

לירז רוזן

לירז סטודנטית למנהל עסקים, אוהבת את התחום ומסביב, ושמחה לשתף אתכם בידע שלה.

אם הגעת עד לפה, אולי תמצא עוד מאמר מעניין...

נוטריון

נוטריון שירותים לחברות

בהרבה מקרים נוטריון מאשר מסמכים ועושה עוד מגוון פעולות עבור אנשים פרטיים. אבל גם חברות זקוקות לשירותים משפטיים ולשירותים נוטריוניים. מדוע חברות זקוקות בנפרד לשירותים

קרא עוד »
ירושת פנסיה

ירושת פנסיה איך זה עובד

בישראל, רוב האזרחים חוסכים לפנסיה לאורך חייהם ולאחר מותם לא ברור האם, למי וכיצד כספי הפנסיה עוברים. על פי חוק, כספי הירושה אינם חלק מהעיזבון

קרא עוד »