פסילה מנהלית

עבירות תעבורה הן עניין חמור ועלולות להוביל לתוצאות קשות. לרשויות החוק יש סמכות לשלול רישיון מנהלי לאדם שנתפס בביצוע עבירת תעבורה.

הפסילה המנהלית היא מצב פחות נפוץ בו ניתנת לשוטר סמכות לשלול רישיון. לצערינו המצב הזה הופך להיות יותר ויותר מוכר.

מי מוסמך לתת פסילה מנהלית?

הליך הפסילה המנהלי יכול להתבצע על ידי קצין משטרה שהוא נציג רשות אכיפת החוק. כאשר יש סיבה סבירה לביצוע עבירת התנועה האמין שהאדם ביצע אחד מפשעים מסוימים המפורטים בסעיף 491 של כותרת 18 של קוד ארצות הברית. יכולה להינתן פסילה מנהלית. פשעים אלו כוללים נהיגה בשכרות, נהיגה ללא רישיון, נהיגה ללא הוכחת ביטוח ונהיגה בחוסר זהירות.

ניתן לקבל פסילה המנהלית כאשר יש יסוד ממשי לסבור כי בעל הרישיון או ההיתר עבר עבירה שדינה מאסר מעל שנה ו/או קנס ו/או שלילת רישיון.

למה ניתנת פסילה מנהלית?

מטרת הפסילה המנהלית היא להוציא מנהיגה אנשים המהווים איום על ביטחון הציבור. וניתן להשתמש בה כאשר יש צורך מידי בריסון הנהג.

הפסילה המנהלית נועדה לספק הזדמנות לעבריין לשנות את התנהגותו ולהשתקם לפני גזר הדין. ברוב המקרים, היא תינתן ללא קשר להליכים נוספים בבית המשפט.

לפי מה מחליטים את משך הפסילה המנהלית?

פסילה מנהלית על עבירות תנועה קלות באופן יחסי, תינתן ל-30 יום.

על עבירות תנועות קטלניות שהובילו לנפגעים בנפש יכולה להגיע פסילה מנהלית של 90 יום.

ולעומת זאת, חשד למעורבות בתאונת דרכים יכולה להביא לפסילה מנהלית של 9 יום בלבד.

פסילה מנהלית היא הליך חריג מהמקובל

פסילה מנהלית היא הליך משפטי יוצא דופן שכן מדובר במצב בו קצין משטרה שהוא לא שופט, מקבל סמכות לתת דין לאזרח העובר עבירה פלילית.

במקרים רבים, מי שייתפס בביצוע עבירת תנועה שבגינה ניתן לפסול מנהלית, תהיה לאדם אפשרות לעבור קורס נהיגה הגנתית על מנת להימנע מאובדן הרשאות הנהיגה שלו. עם זאת, זה לא תמיד המצב. במקרים מסוימים, כאשר נהג אינו עובר קורס זה, הוא עשוי להידרש ללמוד בבית ספר לתנועה או לשלם קנסות על עבירתו.

>למידע נוסף וייעוץ משפטי פנו אל עורך דין תעבורה

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

אם הגעת עד לפה, אולי תמצא עוד מאמר מעניין...